Centrum Kultury Podgórza jest miejską instytucją kultury. Tworzy je łącznie dwadzieścia jednostek, w tym większe placówki, takie jak: Siedziba Główna, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Dwór Czeczów, Fort Borek, Ośrodek Ruczaj i Teatr Praska 52 oraz mniejsze, osiedlowe ośrodki kultury – kluby: Aleksandry, Iskierka, Kostrze, Piaskownica, Płaszów, Przewóz, Rybitwy, Skotniki, Soboniowice, Swoszowice, Tyniec, Wola Duchacka, Wróblowice i Zbydniowice (szczegóły na: ckpodgorza.pl/nasze-filie). Wszystkie jednostki CKP są zlokalizowane w prawobrzeżnej części Krakowa, na terenie historycznej dzielnicy Podgórze (obecnie obszar obejmujący sześć administracyjnych dzielnic: od VIII Dębniki do XIII Podgórze). Każda z nich – z wyjątkiem Teatru Praska 52 – poza licznymi wydarzeniami i projektami kulturalnymi organizuje też stałe zajęcia i warsztaty. Liczba i typ zajęć różnią się, w zależności od profilu danej placówki, jej umiejscowienia i potrzeb lokalnych społeczności. Sezon zajęciowy w Centrum Kultury Podgórza trwa od września do czerwca (co pokrywa się z rokiem szkolnym).
Nasza oferta zajęciowa na sezon 2024/2025 to łącznie kilkaset propozycji – od plastycznych i rękodzielniczych, przez muzyczne, taneczne, wokalne i edukacyjne, aż po ruchowe i rekreacyjne – dla osób ze wszystkich grup wiekowych. Korzystając z niej nie zawiodą się zarówno ci, którzy chcą sięgnąć po stałe, sprawdzone opcje, jak i poszukiwacze nowości oraz niszowych projektów. Serdecznie zapraszam do rozwijania swoich zainteresowań, pasji i talentów właśnie w Centrum Kultury Podgórza – mówi Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza w Krakowie.
W ofercie na nowy sezon nie mogło zabraknąć Klubu Rodziców, czyli cykli zajęciowych dla opiekunów z dziećmi w wieku do 3 lat oraz osób oczekujących na potomstwo, które są dofinansowywane przez Urząd Miasta Krakowa. Kluby Rodziców działają w Siedzibie Głównej CKP (ul. Sokolska 13) oraz 12 filiach: Dworze Czeczów (ul. ks. J. Popiełuszki 36), Forcie Borek (ul. Forteczna 146), Ośrodku Ruczaj (ul. Rostworowskiego 13) oraz klubach: Aleksandry (ul. Aleksandry 1), Iskierka (ul. Żywiecka 44), Piaskownica (ul. Łużycka 55), Płaszów (ul. Gumniska 32), Przewóz (ul. Łutnia 1), Rybitwy (ul. Rybitwy 61), Skotniki (ul. Batalionów Chłopskich 6), Swoszowice (ul. Kolejarzy 71) oraz Wróblowice (ul. Niewodniczańskiego 74). W ramach klubowych aktywności organizowane są zajęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych (np. umuzykalniające, multisensoryczne) – w których uczestniczą dzieci wraz z rodzicami/opiekunami, warsztaty podnoszące rodzicielskie kompetencje i umożliwiające wymianę doświadczeń, zajęcia rekreacyjne dla kobiet w ciąży (m.in. pilates, joga), czy spotkania ze specjalistami (położną, pediatrą, logopedą, ratownikiem medycznym itp.).
Warto również przypomnieć, że Karta Klubu Rodziców (karta lojalnościowa Centrum Kultury Podgórza) uprawnia do bezpłatnego udziału w zajęciach i wydarzeniach organizowanych w ramach wszystkich Klubów Rodziców działających w CKP (szczegóły
tutaj). Jest ona jednocześnie biletem wstępu na wspomniane zajęcia i wydarzenia – nie są przyjmowane indywidualne opłaty za udział w pojedynczych aktywnościach w ramach Klubów Rodziców. Kartę można kupić wyłącznie osobiście, w Siedzibie Głównej Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, Punkt Informacyjny, parter) oraz we wszystkich podległych filiach, które prowadzą Kluby Rodziców. Nie jest wymagane zdjęcie. Cena karty: 20 zł (z rocznym terminem obowiązywania).
W nowej ofercie CKP skierowanej do najmłodszych znalazły się też ciekawe zajęcia plastyczne oraz taneczne i rekreacyjne (np. balet, cheerleeding, zumba kids i capoeira) oraz muzyczne (np. rytmika, czy zajęcia umuzykalniające wg teorii prof. E.E. Gordona). Przedszkolaki mogą też oswajać się z angielskim, biorąc udział w zajęciach językowych, prowadzonych w ciekawy sposób, dostosowany do ich potrzeb i możliwości (z elementami gier i zabaw), a także rozwijać umiejętności manualne oraz kreatywność podczas warsztatów rękodzieła. Z myślą o dzieciach, które mają trudności w nauce (zwłaszcza czytania), problemy z koncentracją oraz potrzebują wsparcia przy niwelowaniu wad wymowy włączyliśmy do oferty również indywidualną terapię pedagogiczną i spotkania z logopedą.
Starszym dzieciom i młodzieży proponujemy m.in.: warsztaty programowania Minecraft Education (bazujące na popularnej grze komputerowej), warsztaty robotyki, warsztaty tworzenia komiksu (Klub Płaszów), koła szachowe (m.in. w klubach: Aleksandry, Skotniki, Swoszowice i Ośrodku Ruczaj) oraz naukę języków obcych – od angielskiego, przez hiszpański, włoski i francuski po chiński (tego ostatniego można się uczyć klubach Rybitwy i Przewóz). Do wyboru są zajęcia językowe w grupach lub lekcje indywidualne. Część z nich ma formę klasycznych kursów lub konwersacji, inne ukierunkowane są na poznawanie kultury i historii społeczności językowych i ich krajów. Mamy również coś specjalnego dla młodych konstruktorów i projektantów: warsztaty modelarskie (dla początkujących i zaawansowanych), warsztaty konstruktorskie (Fort Borek), warsztaty LEGO (Klub Aleksandry), warsztaty stolarskie (np. w Dworze Czeczów) oraz warsztaty architektury wnętrz (w Klubie Swoszowice). Wiele ciekawych propozycji można też znaleźć wśród zajęć plastycznych, rękodzielniczych i artystycznych – np. Akademię Plastyczną i Studio Architektury KRESKA (w siedzibie głównej), kreatywne warsztaty szycia oraz zajęcia „Mali kreatorzy mody” w Forcie Borek, artystyczne warsztaty projektowania pod hasłem „Historia mody” w Klubie Iskierka, czy zajęcia krawieckie „Szycie i projektowanie” w Klubie Skotniki. Z kolei ci, których od prac rękodzielniczych bardziej interesują film i multimedia, koniecznie powinni się wybrać na warsztaty filmu animowanego organizowane w Ośrodku Ruczaj.
Dzieci i młodzież zachęcamy również do nauki gry na instrumentach – poza gitarą, pianinem, skrzypcami, czy perkusją, do wyboru są również te mniej popularne, jak akordeon (Klub Przewóz), wiolonczela i viola da gamba (w Siedzibie Głównej), harfa (w Forcie Borek), czy ukulele (m.in. w klubach Rybitwy i Wróblowice). Wszystkich, którzy chcą szlifować umiejętności wokalne zachęcamy natomiast do udziału w indywidualnych lekcjach śpiewu i emisji głosu, warsztatach wokalnych bel canto, a także grupowych zajęciach musicalowych. Te ostatnie (nowość w ofercie Siedziby Głównej), łączą pracę nad interpretacją piosenki z pracą nad rolą aktorską oraz nauką podstaw prezentacji scenicznej i elementów ruchu scenicznego, a ich zwieńczeniem jest przedstawienie musicalowe w wykonaniu uczestników. Nie zapominamy również o miłośnikach teatru w tradycyjnej formie (na warsztaty i do grup teatralnych zapraszają m.in. Siedziba Główna, CSW Solvay i Klub Wróblowice) i tych, którzy kochają taniec – w nowym sezonie, w Centrum Kultury Podgórza będzie można uczyć się i doskonalić m.in. w balecie (liczne grupy taneczne działają m.in. w Ośrodku Ruczaj) oraz takich stylach jak: taniec nowoczesny i współczesny, hip-hop oraz taniec ludowy. Nie zawiodą się również ci, którzy szukają większej dawki ruchu – w sezonie 2024/2025 wśród zajęć rekreacyjnych znajdą się m.in.: zumba kids, akrobatyka, capoeira oraz ju-jitsu.
Nie pozwolimy się też nudzić dorosłym i seniorom. Wśród zajęć plastycznych i rękodzielniczych znajdą oni m.in.: kurs rysunku i malarstwa „Wytwórnia Fort” (Fort Borek), warsztaty koronki klockowej, warsztaty rękodzieła artystycznego i pracownię ceramiki artystycznej (Siedziba Główna), a także warsztaty witrażu (Ośrodek Ruczaj), warsztaty ikonograficzne (Klub Tyniec), czy warsztaty stolarskie (Dwór Czeczów).
Seniorów i dorosłych zachęcamy do nauki języków obcych. Miłośnikom muzyki – zespołom i solistom, profesjonalistom i amatorom, oddajemy także do dyspozycji doskonale wyposażoną salę prób Podgórski Underground – w Siedzibie Głównej – w której można się uczyć gry na instrumentach i wokalu lub ją wynająć, by ćwiczyć ze swoim zespołem lub grupą muzyczną. Z sali prób oraz studia nagrań można też korzystać w Klubie Wola Duchacka.
Duży wybór będą mieli również ci, którzy w wolnym czasie stawiają na taniec i rekreację – do tej kategorii trafiły m.in. takie propozycje zajęciowe jak: taniec towarzyski, tańce greckie, batchata, latino solo i zumba, a także pilates, joga, stretching, aerobik, gimnastyka dla panów oraz zajęcia typu body shape, balance body i cardio dance. Nie zabrakło też zajęć gimnastycznych dla seniorów, ukierunkowanych na wzmocnienie kręgosłupa oraz nordic walkingu.
Ofertę zajęć Siedziby Głównej CKP (ul. Sokolska 13) można znaleźć na sokolska.ckpodgorza.pl (zakładka „Zajęcia”, typ: zajęcia w roku kulturalnym). Zapisy na pierwsze zajęcia (online i osobiste, w placówce) ruszą 19 sierpnia 2024 (poniedziałek). Na wszelkie pytania dotyczące przebiegu zajęć oraz zapisów na nie odpowiedzą również pracownicy Punktu Informacyjnego CKP (tel. 12 656 36 70 wew. 30, 509 297 914, e-mail: edukacja@ckpodgorza.pl).
Oferta zajęć pozostałych filii będzie sukcesywnie (do połowy września) publikowana na stronie internetowej każdej z nich. Będzie można ją odnaleźć wchodząc bezpośrednio na stronę www danej filii i wybierając z górnego menu zakładkę „Zajęcia“ lub poprzez stronę główną ckpodgorza.pl – w tym przypadku wystarczy wybrać segment „Oferta“, a następnie „Zajęcia” i skorzystać z filtru wyszukiwania według „lokalizacji”. Filtr ten umożliwia wyszukiwanie zajęć w każdej z filii z osobna, w kilku na raz lub we wszystkich łącznie (dodatkowo można również skorzystać z opcji wyszukiwania według grupy wiekowej, tematyki zajęć, czy karty lojalnościowej).
Terminy zapisów na zajęcia w poszczególnych filiach Centrum Kultury Podgórza mogą się różnić – są one ustalane indywidualnie przez każdą z placówek, w zależności od specyfiki jej funkcjonowania. Warto również śledzić nasze media społecznościowe, gdzie na bieżąco informujemy o wszystkich nowościach i przypominamy o najważniejszych elementach oferty i kluczowych terminach.
W Centrum Kultury Podgórza z Krakowską Kartą Rodzinną 3+ (KKR 3+) obowiązuje zniżka w wysokości 50% na wybrane zajęcia, a z Krakowską Kartą Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem (KKRN) rabat ten obejmuje wszystkie zajęcia z oferty CKP.