W Centrum Sztuki Współczesnej Solvay od dwóch lat działa TEATRALNA SCENA SOLVAY. W swoich założeniach ma prezentować spektakle przygotowane przez własny zespół, w skład którego wchodzą amatorzy i aktorzy zawodowi. Tworzona jest też własna muzyka, choreografia, kostiumy i scenografia.
Wysiłki całego zespołu zaowocowały przygotowaniem sześciu spektakli: „Imieniny” i „Plomba hrabiego” Sławomira Mrożka, „Klątwy panieńskie” wg Aleksandra Fredry, „Woda w usta” Sandry Szwarc, „Mironalia” wg Mirona Białoszewskiego i „Wisełka”.
Wszystkie spektakle zostały zaprezentowane na scenie CSW Solvay, na podsumowanie artystycznego roku pracy 2022/23 w czerwcu, który okazał się być MIESIĄCEM PREMIER.
Spektakle zostały zrealizowane w ramach Teatralnej Sceny Solvay, której kierownictwo artystyczne sprawuje Bogusław Tondera – pedagog teatru i reżyser.
Wszyscy, których pociąga scena, mogą zwrócić się do nas i rozpocząć współpracę. Zapraszamy.
„Imieniny” i „Plomba Hrabiego” | premiera 05.06
„Imieniny” i „Plomba Hrabiego” to dwie jednoaktowe sztuki napisane przez Sławomira Mrożka. Opowiadają – na wesoło – o zwykłych wydarzeniach życiowych, także z wątkiem kryminalnym, ukazanych w groteskowej perspektywie. Przygotowano do nich specjalną oprawę plastyczną – grafiki i kostiumy, których autorką jest Elżbieta Kaczka. Reżyserował Bogusław Tondera, czeski reżyser znany głównie na Słowacji, który świetnie oddał w swojej inscenizacji polskiego, krotochwilnego ducha.
„Klątwy panieńskie” | premiera 15.06
„Klątwy panieńskie” są autorskim opracowaniem „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry. Jest to próba, pełna popkulturowych nawiązań, odkurzenia nieco króla polskiej komedii i wyciągnięcia go z trumny aby zatańczył z Gustawem – wampirem, Klarą – wiedźmą, Albinem – wilkołakiem i innymi postaciami prosto z horroru. Spektakl to poszukiwanie odpowiedzi, inspirowane filmami grozy klasy B, na pytania o wieczną miłość silniejszą niż śmierć. Entuzjazm i energia młodego zespołu oraz nietuzinkowa reżyserska wizja Sebastiana Gontarza gwarantuje wieczór dobrej zabawy.
„Mironalia” | premiera 30.06
„Mironalia” (premiera 30.06) jak przystało na dzieło awangardy do tekstów Mirona Białoszewskiego, epatuje absurdem, zabawą językiem i jego wieloznacznością i trochę zwariowaną zabawą sceniczną. Do tego muzyka specjalnie skomponowana przez Blankę Dembosz – Tondera i Szymona Wojnarowicza, pełna zaczarowanych fraz i jazzowej improwizacji. Nieoczywisty spektakl słowno-muzyczny wyreżyserowany przez Blankę Dembosz-Tondera to dobra rozrywka z intelektualnym pazurkiem.
„Wisełka” | premiera 04.06
„Wisełka” to pełen uroku i dziecięcego zachwycenia spektakl oparty na legendzie „Warkocz królewny Wisły”. Autorskie opracowanie, nie tylko tekstu ale i przestrzeni scenicznej – scenografii a także kostiumów wzbogaca występy dziecięcego zespołu. A za to wszystko odpowiada reżyserka i scenarzystka, scenografka i kostiumolożka w jednej osobie – Natasza Słysz-Czaja.
„Woda w usta” | premiera 10.06
Tekst napisany przez Sandrę Szwarc, w warstwie dramatycznej wykorzystuje szczególną formę, jaką jest monodram. Zmagając się z samą sobą, równocześnie aktorka i postać sceniczna, poszukuje wyjścia z opresyjnej sytuacji. Ucieczka, walka, strach i chwile beztroski opowiadają o naszej kondycji współczesnego człowieka, uwikłanego w świat pełen zależności i szarpanego przez własne emocje. Minimalistyczna scenografia, perfekcyjna gra aktorska oraz głęboka wizja reżyserska Bogusława Tondery, sięgają do głębokich przeżyć każdego widza.