W Centrum Sztuki Współczesnej Solvay działa TEATRALNA SCENA SOLVAY. W swoich założeniach ma prezentować spektakle przygotowane przez własny zespół, w skład którego wchodzą aktorzy zawodowi i nieprofesjonalni. Tworzona jest też własna muzyka, choreografia, kostiumy i scenografia.
Wysiłki całego zespołu zaowocowały przygotowaniem wielu spektakli, m.in.: „Imieniny”, „Plomba hrabiego”, „Bruno Sznajder” Sławomira Mrożka, „Klątwy panieńskie” wg Aleksandra Fredry, „Woda w usta” Sandry Szwarc, „Mironalia” wg Mirona Białoszewskiego „Opowieści o identyczności” wg Leszka Kołakowskiego oraz przedstawienia dla dzieci „Wisełka” i „Co powie żaba?”.
Spektakle zostały zrealizowane w ramach Teatralnej Sceny Solvay, której kierownictwo artystyczne sprawuje Bogusław Tondera – reżyser i pedagog teatru.
Spektakle są prezentowane na scenie CSW Solvay.
♦ Wszyscy, których pociąga scena, mogą zwrócić się do nas i rozpocząć współpracę.
Zapraszamy.
PLOMBA HRABIEGO, S. Mrożek; PRZYPOWIEŚCI O IDENTYCZNOŚCI, L. Kołakowski
Spektakl opowiadający w sposób alegoryczny, w oparciu o teksty Sławomira Mrożka i Leszka Kołakowskiego, o losach ludzkich uwikłanych przez codzienność w problemy z natury niecodzienne. Wszystko w konwencji komediowej, doprawionej szczyptą filozofii.
PO DRUGIEJ STRONIE LETE - monodram muzyczny/SILNIEJSZA August Strindberg- monodram
Muzyczny monodram Po drugiej stronie Lete - to próba interpretacji mitów greckich, szczególnie tych związanych z szaleństwem, losem, przemijaniem i śmiercią oraz połączenie ich z postrzeganiem rytuałów przejścia w kulturze judeo-chrześcijańskiej. Odbiorcę we współczesność wprowadza medium elektroniki (live electronics i taśma) oraz przetworzony głos ludzki.
Silniejsza to skondensowana w jednym akcie, historia dwóch kobiet, aktorek rywalizujących ze sobą nie tylko na gruncie zawodowym. Miłość, nienawiść, zdrada, odrzucenie – cała paleta emocjonalności w subtelnym monologu. Klasyka gatunku.
„Między nami” | premiera 23.02.2024
„Między nami", co się wydarzy nie może wyjść poza. Jedną z pierwszych zasad jakie wielu z nas przyswoiło w dzieciństwie było polskie przysłowie: nie mów nikomu, co się dzieje w domu. W tym nakazie zawarta jest między wierszami groźba wykluczenia. MY wykluczymy ciebie z pośród NAS jeśli ktoś dowie się o tym, co dzieje się między NAMI. A co jeśli dzieje się tam NAM krzywda? Cśśś!
„Persony – Inni" | premiera 04.10.2023
Spektakl multimedialny oparty na autentycznych wydarzeniach
Łukasz pochodził z ubogiej, zwyczajnej rodziny. Chęć zdobycia łatwych pieniędzy sprawiła, że zaczął „handlować” narkotykami. Sięgnięcie więc przez niego samego po narkotyki było tylko kwestią czasu. Dlaczego sięgnęła po nie również jego dziewczyna, której realia życiowe były zupełnie inne, gdzie majętni i wykształceni rodzice, mieli bardzo dobry kontakt z córką?
Przedstawiony obraz ukazuje jak bardzo ulegają zmianie relacje Kasi i Łukasza w miarę popadania w nałóg.
CZAS TRWANIA PRZEDSTAWIENIA 70 MIN
PO PRZEDSTAWIENIU ROZMOWA Z PUBLICZNOŚCIĄ
„Dziś są moje urodziny u rodziny" | premiera 22.11.2023
Rodzice Julii, Arka i Roberta zginęli w wypadku, to był przypadek. Rodzeństwo radzi sobie z codziennością, kochają się, to bardzo ważne. Lecz pojawia się ktoś jeszcze, młoda kobieta, Patrycja zakochana w Robercie. Julia nie akceptuje tego związku, wie, że może się stać coś niedobrego.
Przedstawienie w czterech odsłonach, niezwykle przejmujące. Traktuje o szeroko pojętej nietolerancji. Stykamy się z nią, na co dzień, w sklepie na przystanku, ulicy. Odwracamy wzrok, nie chcemy widzieć ani słyszeć o czyjejś tragedii, czy inności. Wolimy być anonimowi…
CZAS TRWANIA PRZEDSTAWIENIA 70 MIN
PO PRZEDSTAWIENIU ROZMOWA Z PUBLICZNOŚCIĄ
„Imieniny” i „Plomba Hrabiego” | premiera 05.06.2022
„Imieniny” i „Plomba Hrabiego” to dwie jednoaktowe sztuki napisane przez Sławomira Mrożka. Opowiadają – na wesoło – o zwykłych wydarzeniach życiowych, także z wątkiem kryminalnym, ukazanych w groteskowej perspektywie. Przygotowano do nich specjalną oprawę plastyczną – grafiki i kostiumy, których autorką jest Elżbieta Kaczka. Reżyserował Bogusław Tondera, czeski reżyser znany głównie na Słowacji, który świetnie oddał w swojej inscenizacji polskiego, krotochwilnego ducha.
„Klątwy panieńskie” | premiera 15.06.2022
„Klątwy panieńskie” są autorskim opracowaniem „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry. Jest to próba, pełna popkulturowych nawiązań, odkurzenia nieco króla polskiej komedii i wyciągnięcia go z trumny aby zatańczył z Gustawem – wampirem, Klarą – wiedźmą, Albinem – wilkołakiem i innymi postaciami prosto z horroru. Spektakl to poszukiwanie odpowiedzi, inspirowane filmami grozy klasy B, na pytania o wieczną miłość silniejszą niż śmierć. Entuzjazm i energia młodego zespołu oraz nietuzinkowa reżyserska wizja Sebastiana Gontarza gwarantuje wieczór dobrej zabawy.
„Mironalia” | premiera 30.06.2022
„Mironalia” (premiera 30.06) jak przystało na dzieło awangardy do tekstów Mirona Białoszewskiego, epatuje absurdem, zabawą językiem i jego wieloznacznością i trochę zwariowaną zabawą sceniczną. Do tego muzyka specjalnie skomponowana przez Blankę Dembosz – Tondera i Szymona Wojnarowicza, pełna zaczarowanych fraz i jazzowej improwizacji. Nieoczywisty spektakl słowno-muzyczny wyreżyserowany przez Blankę Dembosz-Tondera to dobra rozrywka z intelektualnym pazurkiem.
„Wisełka” | premiera 04.06 2022
„Wisełka” to pełen uroku i dziecięcego zachwycenia spektakl oparty na legendzie „Warkocz królewny Wisły”. Autorskie opracowanie, nie tylko tekstu ale i przestrzeni scenicznej – scenografii a także kostiumów wzbogaca występy dziecięcego zespołu. A za to wszystko odpowiada reżyserka i scenarzystka, scenografka i kostiumolożka w jednej osobie – Natasza Słysz-Czaja.
W spektaklu wykorzystano kompozycje muzyczne Przemysława Zawadzkiego.
„Co powie Żaba?" | premiera 17.06.2023
Spektakl dziecięcy Teatru z Natury
Inspiracją do napisania scenariusza była węgierska baśń pt „Gwiezdnooki Pasterz", z książki „Cudowny Jeleń. Baśnie węgierskie” Marty Gedeon. Najważniejszym przesłaniem tej opowieści jest to, że nawet najbardziej nierealne marzenia mogą się spełnić.
„Woda w usta” | premiera 10.06 2022
Tekst napisany przez Sandrę Szwarc, w warstwie dramatycznej wykorzystuje szczególną formę, jaką jest monodram. Zmagając się z samą sobą, równocześnie aktorka i postać sceniczna, poszukuje wyjścia z opresyjnej sytuacji. Ucieczka, walka, strach i chwile beztroski opowiadają o naszej kondycji współczesnego człowieka, uwikłanego w świat pełen zależności i szarpanego przez własne emocje. Minimalistyczna scenografia, perfekcyjna gra aktorska oraz głęboka wizja reżyserska Bogusława Tondery, sięgają do głębokich przeżyć każdego widza.