Celem Przeglądu Teatrów „chemia” – organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (filię Centrum Kultury Podgórza) – jest aktywizowanie i inspirowanie środowisk twórczych, popularyzacja działalności teatralnej oraz promowanie dramatu, a w szczególności monodramu. Spośród zgłoszeń przesłanych przez indywidualnych aktorów i zespoły aktorskie (amatorskie oraz zawodowe) z całego kraju, Komisja Przeglądu wyłoniła dwanaście, które odznaczały się największą oryginalnością, wartością artystyczną, wysoką kulturą i jakością słowa oraz oprawą sceniczną i muzyczną. Będzie można je oglądać na scenie CSW Solvay w wybrane wakacyjne wieczory – od 4 do 28 lipca 2024, zawsze o godz. 18.00.

Bruno Sznajder

1 /
Znajdą się wśród nich propozycje przygotowane przez Teatralną Scenę Solvay, m.in.: monodramy „Silniejsza” (A. Strindberg, muz. K. Gawlas, reż. B. Tondera) i „Woda w usta” (S. Szwarc, reż. B. Tondera) oraz spektakle „Bruno Sznajder” (S. Mrożek, reż. B. Tondera) i „Między nami” (wg. D. Masłowskiej, reż. S. Gontarz). Teatr Amatorski z Węgrowa zagra spektakl „Pijani” (I. Wyrypajew, reż. S. Gontarz), Teatr Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu zaprezentuje sztukę „Drzewiej”, na podstawie powieści Władysława Orkana (scenariusz i reżyseria A. Romberg), a Adrian Kolos (Kraków) zaprosi do obejrzenia autorskiego monodramu „Twór (NIE). Przepraszam, musiałem”. W programie wydarzenia jest również projekcja filmu, będącego zapisem spektaklu „Ameryka: czyli nie oglądaj się za siebie”, zrealizowanego przez zespół Aktorzy Teatru Cricot 2 (według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Wełmińskiego) – sztuki w czterech aktach, z prologiem i epilogiem, opartej na motywach powieści Franza Kafki, która miała swoją premierę 15 grudnia 1995 r. w Krakowie (w CSW Solvay). Nie zabraknie też gości z zagranicy – polska grupa teatralna „Komedianci”, działająca przy Stowarzyszeniu APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles Françaises) w Paryżu, wystawi „Kartotekę” według Tadeusza Różewicza (scenografia i reżyseria: M. Saraczyńska). Formą wyróżnienia dla spektaklu/spektakli, które zdobędą największe uznanie publiczności Przeglądu Teatrów „chemia”, będzie ich włączenie do programu wydarzeń CSW Solvay w sezonie artystycznym 2024/2025.

Woda w usta

1 /
W ramach Przeglądu, zaplanowano też trzy ciekawe wydarzenia towarzyszące. Pierwszym z nich jest muzyczny monodram „Po drugiej stronie Lete” w wykonaniu Blanki Dembosz-Tondery (sopran) oraz Krzysztofa Gawlasa (live electronics). To próba interpretacji  mitów greckich – szczególnie tych związanych z szaleństwem, losem, przemijaniem i śmiercią – oraz ich połączenia z postrzeganiem rytuałów przejścia w kulturze judeo-chrześcijańskiej. Kolejne dwie propozycje to koncert online w wykonaniu członków Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej oraz koncert „Pieśni duszy” – minirecital Walerija. Biełousowa, który wykona poruszające pieśni i romanse.
Karnety – w cenie 30 zł/normalny lub 15 zł/dla posiadaczy kart lojalnościowych Podgórze w Kulturze lub Karty Seniora CKP – uprawniają do wejścia na wszystkie spektakle oraz wydarzenia towarzyszące organizowane w ramach przeglądu. Można je kupić w biurze CSW Solvay (ul. Zakopiańska 62) lub online (na solvay.ckpodgorza.pl)
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Rady Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki.

Między nami

1 /

Program

PO DRUGIEJ STRONIE LETE / 4.07.2024 koncert / muzyczny monodram
BDT, Kraków

SILNIEJSZA August Strindberg / 4.07.2024 / monodram
Teatralna Scena Solvay

BRUNO SZNAJDER Sławomir Mrożek / 5.07.2024
Teatralna Scena Solvay

PO DRODZE / 7.07.2024 performans podróżny 2024
Teatr 52 Hz efemeryczny nie instytucjonalny

WODA W USTA Sandra Szwarc / 11.07.2024 / monodram
Teatralna Scena Solvay

KARTOTEKA … PRZYSZLI ŻEBY ZOBACZYĆ POETĘ … Tadeusz Różewicz / 12.07.2024
Komedianci, Stowarzyszeni APGEF, Paryż, Francja

724 / 13.07.2024 koncert online
Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej

WIELCY INNI: DEPRESJE Jacek Kozłowski / 14.07.2024
Teatralna Scena Solvay

Przypowieści o identyczności (syryjska i perska) wg. L. Kołakowskiego / 14.07.2024
Teatralna Scena Solvay

PIEŚNI DUSZY / 14.07.2024
Walerij Bielousow (śpiew)

MIĘDZY NAMI Dorota Masłowska / 18.07.2024
Teatralna Scena Solvay

AKTORZY TEATRU CRICOT 2 Ameryka, czyli: nie oglądaj się za siebie / 19.07.2024
Fundacja Teresy i Andrzeja Wełmińskich

PIJANI Iwan Wyrypajew / 20.07.2024
Teatr Amatorski w Węgrowie

TWÓR. (NIE) PRZEPRASZAM, MUSIAŁEM / 26.07.2024 / monodram
Adrian Kolos, Kraków

PLOMBA HRABIEGO Sławomir Mrożek / 26.07.2024
Teatralna Scena Solvay

Przypowieść o identyczności (koptyjska) wg. L. Kołakowskiego / 26.07.2024
Teatralna Scena Solvay

DRZEWIEJ Władysław Orkan / 27.07.2024
Teatr Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu

ŚMIERĆ KOŚCIUSZKI / 28.07.2024 / monodram elektroakustyczny
Dariusz Mazurowski, Gdańsk

Plakaty

Plakat promujący wydarzenie

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.